نور پردازی در منزل

light home

نورپردازی علاوه براینکه سبب روشنایی فضا می شود و آن را از تاریکی خارج می کند، از عناصر مهم دکوراسیونی است که می تواند آرامش و راحتی را برای فضا به همراه داشته باشد.برای نور پردازی در هر کدام از قسمتهای منزل اصول و قواعدی وجود دارد که برای آشنایی با آنها در ادامه مطالب با ما همراه باشید

اصول کلی نور پردازی

اصول کلی نور پردازی
شناخت و درك مبانی نظری و عملی عناصر منظر می‌تواند در ارتقای كیفیت فضای پارك‌های شهری تاثیر گسترده‌ای داشته باشد. سیمای شبانه پارك‌های شهری و عناصر روشنایی نیز بخشی مباحث طراحی منظر یك پارك می‌باشد. سیمای شبانه به عنوان جزئی لاینفك در طراحی پارك‌ها و باغ‌ها، باید به طور همزمان و با سایر بخش‌ها طراحی شود.
نورپردازی فضاهای مختلف پارك، به صورت مجرد، نیاز به شناخت روش‌های و فنون مختلف نورپردازی و استفاده صحیح از ویژگی‌های نور و ارتباط با محیط پیرامونش را دارد. نور پردازی در پارك شهری می‌بایست در راستای اهداف فوق باشد؛ 1- كمك به خوانایی نقاط عطف، نشانه‌ها، مسیرهای عبوری و مناطق پر تراكم 2- تسهیلاتی برای حركت پیادها و وسایل نقله، ترویج ایمنی بیشتر در محیط 3- كمك به تاكید نقاط عطف پارك و تشویق استفاده كنندگان در شب.

با این مورد خطرناک آشنا شوید!

به استفاده غیر اصولی و نامناسب از نور، آلودگی نوری گفته می شود و این آلودگی یکی از معضلاتی است که منجمان آماتور و حرفه ای به شدت از وجود آن رنج می برند. آن ها اعتقاد دارند ما تنها به چراغ هایی نیاز داریم که پیرامون ما را روشن کنند و نه آسمان بالای سرمان را!
البته تنها منجمان با مشکلات این نوع آلودگی دست و پنجه نرم نمی کنند بلکه تمام ما به نوعی از اثرات این آلودگی در امان نیستیم.

وجود چراغ های غیر استاندارد و نورپردازی های غیر اصولی در سطح شهرهای مختلف باعث هدایت نور به سمت آسمان می گردد. منحرف شدن نور به سمت آسمان علاوه بر هدر دادن انرژی باعث روشن شدن زمینه آسمان نیز می شود و این روشنایی مانع از دیده شدن ستارگانی می شود که نور کمتری از زمینه آسمان دارند.